Jdi na obsah Jdi na menu
 


1.čakra (kořenová)

Umístění: kořen páteře, mezi konečníkem a pohlavními orgány (dva palce nad stydkou kostí).

 

Psychologická funkce: První čakra souvisí s množstvím fyzické energie a vůlí žít ve fyzické realitě. Je místem první manifestace životní síly ve fyzickém světě. Pokud tato životní síla funguje naplno, člověk je vybaven silnou vůli k životu. Osoba s dobře vyživenou první čakrou je vitální a dává najevo „jsem tady a teď“ a je dobře zakotvena ve fyzické realitě. Přítomnost síly a vitality z ní vyzařuje ve formě životní energie. Když je první čakra - kostrční centrum zablokované nebo zavřené, většina fyzické životní síly je rovněž zablokovaná a dotyčná osoba si příliš dobře nevede ve fyzickém světě. Není „tady“. Vyhýbá se fyzické aktivitě, má slabou vůli k životu a může být dokonce „neduživá“. Trpí nedostatkem fyzické síly.  Pokud není v pořádku první (kořenová) čakra, netočí-li se nebo jakkoliv zpomalena, tzv. „podkopává“ nohy čakře sedmé, bere ji výživu pro její funkčnost. Zjistíme-li tedy, že první čakra není v pořádku, při roztáčení této čakry nesmíme zapomenout roztočit i čakru sedmou.


Endokrinní žláza: Nadledvinky.


Nadledvinky jsou trojúhelníkovité žlázy, které přisedají k oběma ledvinám. Vylučují mnoho hormonů, které řídí tělesný metabolismus tuků, bílkovin a sacharidů, a ty, jež ovládají rovnováhu soli v tělesných šťávách. Tyto žlázy také vytvářejí adrenalin, hormon, který hraje klíčovou roli v naší primitivní reakci "boj" či "útěk". Lze také odvodit souvislosti zmíněné žlázy a kořenové čakry s otázkou fyzického přežití. 


Části těla: kosti, vazivo.


Tělesné dysfunkce: pakostnice, málo fyzické energie, vyčerpání.


Minerály k harmonizaci čakry: achát, heliotrop, tygří oko, granát, rubín, hematit, onyx,

růženín, záhněda


Vůně/oleje: cedrové dřevo, pačuli, myrha, pyžmo, levandule.


Element: země.


Barva: červená.

 

2.čakra (sakrální)

Umístění: podbřišek (dva palce pod pupíkem).

 

Psychologická funkce: Druhá čakra souvisí se schopností lásky k druhému pohlaví. Její otevření umožňuje dávání a přijímání sexuální a fyzické rozkoše. Ten, kdo má otevřenou tuto čakru, pravděpodobně bude mít požitek ze sexuálního styku a bude dosahovat snadno orgasmu. Tato čakra se také váže na celkové množství sexuální energie osoby. Pokud je centrum otevřené, osoba cítí v sobě sexuální sílu. Pokud je tato čakra zablokovaná, bude slabá i její sexuální síla a potence. Tato osobnost pravděpodobně není v sexu příliš podnikavá ani aktivní a bude mít tendenci se mu vyhýbat a popírat jeho důležitost, což může vyústit v „podvýživu“ v této oblasti. Tato osoba bude pravděpodobně postrádat také psychické nasycení, plynoucí ze spojení a fyzického kontaktu. Stejně tak záleží na vztazích jako takových – vy versus osoby vám blízké např. manžel či přítel, vaše děti či děti vašich sourozenců, sourozenci patří do této skupiny lidí také stejně tak jako vaši rodiče, dále pak kamarádi, spolupracovníci atd.


Endokrinní žláza: Vaječníky/varlata.


Části těla: pohlavní orgány, močový měchýř, soustava krevního oběhu, prostat, děloha.


Tělesné dysfunkce: impotence, frigidita, obtíže s močovým měchýřem a prostatou, bolesti v bederní či krční části.


Minerály k harmonizaci čakry: citrín, karneol, zlatý topaz.


Vůně/oleje: jasmín, růže, santalové dřevo.


Element: voda.


Barva: oranžová.

3.čakra (solar plexus)

Umístění: mezi pupkem a spodní částí hrudníku z přední části vnímáme tuto čakru v tzv. „trojúhelníku“.

 

Psychologická funkce: Třetí čakra je spojena s hlubokou radostí, která pramení z poznání jednoty a spojení s Universem. Osoba s otevřenou třetí čakrou se dívá v noci na hvězdné nebe a cítí, že tam patří. Třetí čakru také nazýváme „sluníčko v nás“. Plamen slunce v nás žhne a pomáhá tak dalším čarám k jejich správné funkčnosti a celkově také při celkovém „přijímání informací“. Třetí čakra je vlastně takový „startér či motor“ našeho organismu. Čakra je pevně zabydlena na svém místě v Univerzu. Je středem svého vlastního jedinečného aspektu vyjádření zjeveného vesmíru a z něj odvozuje svou spirituální moudrost. Dobré fungování třetí čakry přímo souvisí s emocionálním životem. Jestliže je toto centrum otevřené a harmonicky funguje, zažíváme hluboce naplněný emocionální život, ale naše city nám nepřerůstají přes hlavu. Je-li toto centrum otevřeno, ale ochranná membrána čakry je poškozena, zažíváme obrovské nekontrolovatelné výkyvy emocí. Pokud je centrum zavřeno, blokujeme svoje pocity, možná dokonce necítíme nic. Nejsme si vědomi hlubokého významu emocí, které nám nabízejí další dimenzi existence. Tato čakra je také velmi důležitým centrem z hlediska lidské pospolitosti a spojení jednotlivce s ostatními lidmi. Je to také centrum vědomé péče o zdraví, centrum léčitelské a souvisí se spirituálním léčením. Je to také centrum vůle. Jestliže má někdo třetí čarku otevřenou, je spojen se svým místem ve vesmíru, akceptuje, že je přesně tam, kde má být, stejně jako každé stéblo trávy a „polní lilie“. Toto sebepřijetí bude pak manifestováno na fyzické úrovni tělesným zdravím. 


Endokrinní žláza: slinivka břišní.


Slinivka břišní se nachází za žaludkem a vylučuje mnoho látek, jež jsou nepostradatelné pro účinné trávení. Vytváří také inzulin, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Jednou z fyzických disfunkcí této čakry je cukrovka, nemoc způsobená nadměrnou přítomností cukru v krevním oběhu. Solární plexus je rovněž spjat s andrenalinem. Zde se skrývá příčina toho, proč se nám při děsivých zážitcích "sevře žaludek". Mezi části těla spřízněné se solárním plexem patří trávicí soustava a jednou z dalších disfunkcí této čakry jsou žaludeční vředy. 


Části těla: trávicí soustava, svaly.


Tělesné dysfunkce: žaludeční vředy, trávicí obtíže, chronická únava, alergie, cukrovka.  


Minerály k harmonizaci čakry: žlutý citrín, topaz, aventurín, sluneční kámen.


Vůně/oleje: vetiver, růže, bergamot, skořice, karafiát.


Barva: žlutá či zlatožlutá.


Element: oheň

4.čakra (srdeční)

Umístění: střed hrudníku více k levé části.

 

Psychologická funkce: Čtvrtá čakra (nyní zelená) je centrem, skrze něž milujeme, přes něj proudí energie vzájemného spojení s veškerým životem. Čím je toto centrum více otevřené, tím větší okruh života dokážeme zahrnout do své lásky. Když toto centrum funguje, milujeme sebe, svoje děti, partnera, svoji rodinu, zvířecí kamarády, přátele, sousedy, spoluobčany, všechny lidské bytosti a všechna stvoření na této planetě. City lásky, které proudí touto čakrou nám často vhánějí slzy do očí. Když zažíváme tento otevřený stav lásky, uvědomujeme si, o co jsme byli předtím ochuzeni a pláčeme. Když je čakra otevřena, můžeme přijímat celou individualitu svých bližních. Vidíme jedinečnost a vnitřní krásu a světlo v každém z nich, stejně tak jako jejich negativní a nerozvinuté stránky. Pokud je čakra zavřena, lidé mají problémy s dáváním lásky bez očekávání, že za to něco dostanou. Tato čakra je nejdůležitější při léčení. Souvisí také s pozitivním postojem k dosahování cílů v životě, kdy máme pocit, že i ostatní podporují tyto cíle, což se nám většinou potvrdí, protože my to tak prožíváme. Při špatné funkci máme špatnou představu, že Boží vůle a vůle ostatních je proti vám. Vidíme lidi jako překážky na cestě k tomu, abychom dostali to, co chceme nebo dosáhli svého cíle. Osoba se špatnou funkcí této čakry vnímá obraz vesmíru jako principiálně nepřátelský prostor, kde přežijí pouze ti nejsilnější. Při dobré funkci člověk zažívá vesmír jako laskavý, hojný a bezpečný, ve kterém je jeho existence vším okolo podporována. Čtvrtá čakra (nyní růžová) je centrem sebelásky. Sebeláska je velmi důležitá pro nás samotných, protože jí prochází naše vnitřní uspokojení a pokud je narušené, okolí vnímáme jinak např. podrážděněji nebo také s vědomím, že „nic nemůžeme“, „nic nám nejde“, „nic nevychází tak, jak bychom chtěli“. Obě polarity jsou velmi důležité a měli by být v harmonii. Pokud převažuje jedna z barev, člověk to pozná na sobě samém většinou jako vyčerpanost nebo vyprahlost.


Endokrinní žláza: brzlík.


Brzlík se nachází těsně nad srdcem a vytváří hormony, které podněcují k celkovému růstu, zvláště v dětství. Hraje v těle také očistnou roli: vybízí k tvorbě lymfocytů, což je součást krevního obranného systému bílých krvinek, která napadá proniknuvší mikroorganismy a zajišťuje imunitu. Vědci se nyní shodují, že autoimunní choroby, při nichž imunitní systém napadá vlastní bílkoviny, neboť je zaměňuje za neznámou látku, souvisejí s emocemi a nejsou způsobeny čistě tělesnými příčinami nebo životním prostředím. 

Části těla: srdce, hruď, plíce, krevní oběh.


Tělesné dysfunkce: povrchní dýchání, vysoký krevní tlak, srdeční choroby.


Minerály k harmonizaci čakry: růžovo-zelený turmalín (meloun), růženín, smaragd, zelený kalcit, jadeit, azurit, avanturám, malachit, měsíček.


Vůně/oleje: růže, bergamot, meduňka.


Barva: zelená/růžová.


Element: vzduch.

 

5.čakra (krční)

Umístění: ve středu spodní části krku.

 

Psychologická funkce: Pátá čakra souvisí s přijímáním zodpovědnosti za potřeby svoje  a druhých převážně v komunikaci. Zralosti je dosaženo a čakra funguje správně, když upustíme od obviňování ostatních a sami se snažíme zajistit si všechno, co potřebujeme a po čem toužíme. Centrum souvisí také s přijímáním toho, co k člověku přichází. Při poruše má člověk problém přijmout to, co k němu přichází, vidí svět jako negativní a nepřátelské místo a je opatrný. Spíše než lásku a podporu očekává  nepřátelství, násilí a ponižování. Tento člověk umožní negativní informaci přístup k sobě. Když se otevře krční centrum, postupně bude přitahovat více podpory. Nakonec jí bude tolik, že centrum zůstane většinu času otevřené. Jestliže v sobě člověk najde sílu přiznat si, že příčina je v něm, dostane se přes tuto zkušenost a najde opět vnitřní důvěru. Cílem je proměnit všechny smyslné představy v důvěru v dobrotivou podporu vesmíru. Toto centrum také souvisí s tím, jak přijímáme svou roli ve společnosti a ve své profesi. Naše nejistota a pocit nedostatečnosti v této oblasti může být maskována pýchou, která nám slouží k tomu, abychom kompenzovali nedostatek sebeúcty. Pokud člověk zvolil profesi, která ho naplňuje, přináší mu radost a do které vkládá to nejlepší, co v něm je, pak toto centrum pokvete a on si bude jistý podporou Univerza. K tomuto centru také patří strach z chyby, který nám nedovolí sáhnout po šanci a dostat to, po čem tak velmi toužíme. Je v něm i pravda o našich osobních přátelstvích a sociálním životě jako takovém. Pátá čakra souvisí s propojením mysle a komunikace. Vážit slova, mluvit, ale ne příliš, aby naše slova nevedla k ublížení druhé osobě (záměrně). Říkat to, co nás „tlačí“ na hrudi. Při poruše této čakry a následném ozdravném protočení vzniká „vodopád“ slov, která vás „osvobodí“. Vnímáme to jako „nic nám nebylo a je nám lépe“.


Endokrinní žláza: štítná žláza/příštitná tělíska.


Štítná žláza, která v krku obepíná hrtan a průdušnici, vytváří thyroxin, jenž v těle řídí takzvaný bazální metabolismus tedy účinnost proměny stravy v energii. Za ní se nacházejí příštitná tělíska regulující hladinu vápníku v krvi. Tyto žlázy kromě tělesného růstu podle všeho ovlivňují i mentální vývoj. Krční čakra je spjata se všemi formami komunikace a odpovídá potřebě vyrovnanosti mezi rozumovým či mozkovým přístupem a emotivním vyjádřením srdce. 


Části těla: hrdlo, uši, nos, zuby, ústa, krk.


Tělesné dysfunkce: bolesti v hrdle, bolest krku, poruchy štítné žlázy, zvonění v uších, astma .


Minerály k harmonizaci čakry: tyrkys, sodalit, lapis lazuli, akvamarín, achát, celestín, safír.


Vůně/oleje: heřmánek, myrha.


Barva: modrá, tyrkysová.


Element: éter.

6.čakra (třetího oka)

Umístění: ve středu mezi obočím, prst nad kořenem nosu.

Psychologická funkce: Šestá čakra patří ke schopnosti vizualizovat a porozumět mentálním pojmům. Souvisí také s osobním pojetím reality a Universa s tím, jak kdo z nás vidí svět a jak předpokládá, že svět bude na jeho podněty reagovat. Při poruše jsou mentální pojmy zmatené, představy o realitě nejsou pravdivé a jsou obvykle negativní. Člověk se jich drží, promítá je do vnějšího světa a vytváří si s jejich pomocí vlastní svět. Tvořivé myšlení bývá zablokováno nebo jsou naopak myšlenky velmi silní, ale negativní. Čakra souvisí také s realizací tvořivých myšlenek. Při správné funkci jsou myšlenky následovány příslušnou akcí, která jim umožní  materializovat se ve fyzickém světě. U poruchy funkce stojí hodně námahy dosáhnout toho, aby myšlenka přinesla ovoce. 


Endokrinní žláza: podvěsek mozkový (hypofýza).


Podvěsek mozkový je začleněn do organické struktury u spodní hrany čelní kosti blízko obočí. Kdysi byl nazýván hlavní žlázou endokrinního systému, později se však zjistilo, že je ovládán hormonálními látkami vylučovanými hypotalamem, což je část mozku. Tato klíčová žláza ovlivňuje růst, metabolismus a obecné chemické dění v těle. Sem patří hormon, který při porodu zajišťuje stahy a při kojení tvorbu mléka. Povšimněme si tohoto zajímavého spojení třetího oka či podvěsku mozkového se zrozením a mateřstvím, tedy časem, kdy mnoho žen cítí, že jejich intuice, zvláště ve vztahu k dítěti což dosahuje vrcholu. 


Části těla: oči, spodní část lebky.


Tělesné dysfunkce: bolesti hlavy, slábnoucí zrak, neurologické poruchy, zelený oční zákal. 


Minerály k harmonizaci čakry: ametyst, nachový apatit, azurit, kalcit, safír, fluorit, lapis lazuli, sodalit.


Vůně/oleje: hyacint, fiala, pelargónie.


Barva: indigo.


Element: světlo/telepatická energie.

7.čakra (korunní)

Umístění: vrcholek hlavy.

 

Psychologická funkce: Sedmá čakra souvisí s osobním vztahem ke spiritualitě a s integrací celé bytosti. Její fyzické, emocionální, mentální a spirituální stránky. Pokud je toto centrum zavřené, člověk nemůže plně zažívat svou spiritualitu. Pravděpodobně nezná „kosmický pocit“, o kterém lidé mluví a nechápe jejich duchovní zážitky. Pokud je otevřené, doprovází ho spirituální zkušenosti, a to často ve velmi osobní formě. Takováto duchovnost přesahuje jakékoliv dogma a nelze ji lehce vyjádřit slovy. Spíše je to stav bytí, stav transcendence  nad pozemskou realitu do nekonečna, který vyvolává pocit celistvosti, míru a víry a dává smysl lidské existenci.


Endokrinní žláza: šišinka (epifýza).


Žlázovou spojnicí korunní čakry je šišinka, tělísko velikosti hrášku skryté hluboko v mozku, o němž se lidé dříve domnívali, že k ničemu neslouží. V sedmnáctém století ji francouzský filozof René Descartes prohlásil za sídlo duše a nejnovější vědecký výzkum tuto žlázu spojil s tvorbou melatoninu a se seřizováním tělesných "vnitřních hodin". Melatonin je předmětem intenzivního vědeckého zájmu také proto, že možná zabraňuje stárnutí, a měl by též ovlivňovat podvěsek mozkový, štítnou žlázu, nadledvinky a gonády, i když zatím nikomu není jasné, jak a proč. Tak jako korunní čakra, která představuje řídící centrum v soustavě čaker jakožto celku, i šišinka řídí náležité fungování našeho tělesného, citového a rozumového já. 


Části těla: vrchní část lebky, kůra mozková, kůže.


Tělesné dysfunkce: citlivost na znečistění, chronické vyčerpání, epilepsie, Alzheimerova choroba.


Minerály k harmonizaci čakry: ametyst, křišťál, diamant, bílý jadeit, bílý turmalín, sněhový křemen, herkimerův diamant.


Vůně, oleje: levandule, kadidlo, růžové dřevo.


Barva: fialová.


Element: myšlení, kosmická energie


Sedmá čakra je sídlem nejvyšší dokonalosti v člověku. V některých duchovních spisech je zobrazována, jak se vznáší nad hlavou.třpyt se všemi barvami duhy, převládající barvou je však fialová. Ovlivňuje mozek a šišinku mozkovou.


Funkce: spojení s nejvyšší kosmickou energií, může přijímat poselství nejvyšších dimenzí i léčebnou energii.


Podobně, jako jsou v bílém světle obsaženy všechny barvy spektra, obsahuje nejvyšší čakra všechny energie nižších center. Sedmá čakra je pramenem a výchozím bodem pro projevy energií všech ostatních čaker. Zde jsme spojeni s božským Bytím bez vlastností a tvaru, které v sobě však všechny tvary a vlastnosti neprojevené obsahuje.
Je to místo, kde jsme „doma“. Odtud začala naše cesta životem a sem se zase vracíme na konci našeho vývoje. Zde žijeme a prožíváme sebe v Bohu, ztotožňujeme se s Boží podstatou, ze které jsme vzešli. Naše osobní pole energií splývá s polem energií Universa.

Co jsme prve chápali jen intelektem a později intuicí, je nám nyní zcela jasné. Poznání, které se nám dostává prostřednictvím sedmé korunní čakry jde ještě dál než vědění umožněné šestou čakrou, neboť zde již nejsme odděleni od objektu vnímání. Zažíváme různé formy projevu Stvoření, ke kterým patří kromě jiného i naše tělo, jako hru božského vědomí, se kterým jedno jsme. Cestu k rozvoji nejvyšší čakry označujeme fialové záření. Fialová je barvou meditace a odevzdanosti. Zatímco na aktivování předchozích šesti center energie jsme mohli sami konkrétně působit, zde, u sedmé čakry se můžeme jen otevřít a stát se „nádobou“.
Rozvíjením sedmé čakry se uvolňují také poslední blokády v ostatních čakrách a jejich energie začíná kmitat na nejvyšších pro ně možných frekvencích. Každá čakra se stává zrcadlem božského Bytí na svojí speciální úrovni a projevuje tak nejvyšší jí přístupný potenciál.

Jakmile je korunní čakra dokonale probuzena, je její úkol přijímat kosmické energie ukončen. Sama nyní vyzařuje energii, její „květ“ se vyklene ven a vytvoří korunu čistého světla nad hlavou.


Harmonické funkce sedmé čakře nedochází k blokacím ve vlastním slova smyslu, může být pouze více či méně vyvinuta. Když se začíná korunní čakra otevírat, budete zažívat stále častěji okamžiky, při kterých bude mizet oddělenost vašeho vnitřního bytí od vnějšího života.. Vaše vědomí dokonale ztišené a široké a v tomto klidu zažijete svou vlastní podstatu jako všudypřítomné čiré Bytí, ve kterém je vše obsaženo.


S postupným rozvíjením korunní čakry nastanou tyto okamžiky stále častěji a budou stále jasnější, až přejdou v trvalou skutečnost. Jste-li pro ně zralí, můžu toto konečné osvícení nastat náhle a nelze z něj již „propadnout“ zpět. Máte-li pocit, že se probouzíte z dlouhého snu a že teprve teď žijete ve skutečnosti. Během cesty jste se stali vyprázdněnou nádobou, kterou teď až do posledního koutku zaplnilo vaše božské Bytí. Víš cítíte, že toto je vaše vlastní podstata, jediná trvalá realita. Vaše individuální „Já“ se stane „Já“ Universa. Svým jednáním uskutečňujete úmysl Stvořitele a světlo, které vyzařujete otvírá srdce všech bytostí, schopných vnímat boží přítomnost. Když chcete nyní něco vědět, postačí jen zaměřit na to svou pozornost, neboť všechno existuje ve vás, v Božském Bytí, se kterým jste jedno.

Poznáte, že pevná hmota není nic jiného než jedna myšlenková forma božského vědomí, a tedy ve vlastním slova smyslu neexistuje. Vše, co jste považovali za realitu se tím stává iluzí. Prožíváte největší prázdnotu avšak tato prázdnota je totožná s největší plností, protože je to život ve své čisté podstatě. A tato božská podstata života je čirá blaženost.

 


Projevy výrazně uzavřené sedmé čakry:


Otevření a harmonizace první až šesté čakry  vám může zprostředkovat množství vědění, zkušeností a schopností. Ale bez otevření korunní čakry budete mít stále pocit oddělenosti od plnosti bytí, stále nebudete zbaveni zcela pocitu strachu. Tímto strachem se bude udržovat poslední zbytek blokád ve vašich čakrách. Nemohou se rozvinout do celé šíře svých možností, jednotlivé energie nevibrují v plném souladu se záměrem Stvořitele a tím ani v harmonii se sebou navzájem.


Pokud se v letech, kdy nastává vývoj korunní čakry, neotevřete duchovním pravdám, můžete mít v této době pocit nejistoty a ztráty cíle. Měli byste takové pocity považovat za upozornění, že se máte obrátit dovnitř. Možná pocítíte i určitou nesmyslnost svého dosavadního života a výraznější strach ze smrti.


Zkusíte možná potlačit tyto nepříjemné pocity „útěkem“ do mnoha nízkých aktivit, nebo přijetím nové zodpovědnosti, abyste dokázali svoji nepostradatelnost. Také nezřídka dochází k tomu, že si lidé v tomto stádiu přitáhnou „nemoc“, která je přinutí ke klidu. Nevyslyšíte-li toto poselství, zůstanete pravděpodobně ve svém dalším životě připoutáni k vnějším věcem a ohraničeni svým osobním „Já“.


Šišinka (epifýza).


Žlázovou spojnicí korunní čakry je šišinka, tělísko velikosti hrášku skryté hluboko v mozku, o němž se lidé dříve domnívali, že k ničemu neslouží. Nejnovější vědecký výzkum spojil tuto žlázu s tvorbou melatoninu a se seřizováním tělesných „vnitřních“ hodin., zejména pak do doby k odpočinku – spánku. Melatonin je předmětem intenzivního vědeckého zájmu také proto, že možná zabraňuje stárnutí, a měl by též ovlivňovat podvěsek mozkový, štítnou žlázu, nadledvinky, gonády, i když zatím nikomu není jasné jak a proč. Tak jako korunní čakra, která představuje řídící centrum v soustavě čaker jako celku i šišinka řídí náležitě fungování našeho tělesného, citového a rozumového já.


S šišinkou jsou přímo energeticky propojeny také oči, o kterých se říká „oko-do duše okno“. Proto je na nich tak vidět, jak je na tom energeticky duchovně ten který člověk a proto při duchovní práci velmi často mění odstíny, sytost i jas (někdy i barvu).
Světelná energie z vyšších dimenzí, která pulzuje z galaktického centra, vstupuje do fyzického těla v šišince mozkové, tato malá uzlina v mozku je klíčový portál pro vnímání vyšších vibrací světla.  V lidském andělu či vzestoupené bytosti je plně aktivní a funkční po celou dobu. Ve staré energetické podobě člověka byla používána pouze při meditaci. Osoba jde nahoru, aby se setkala s vyššími vibracemi průvodců a andělů a vyššího já, a pak opět „sestoupí dolů“. Plně aktivovaný lidský anděl žije s tímto andělským/spirituálním portálem v plně aktivním stavu po celou dobu. Je to ekvivalent nacházení se ve stavu hluboké meditace (mozkové vlny Théka) v rámci stavu plného probuzení. To je důvod, proč se mnoho lidí v transformaci cítí „kosmicky“ a „dezorientovaně“, když se přizpůsobují běžnému životu na této hluboké úrovni vědomí. Je to úkol této doby, abychom žili s tímto stavem vyššího vědomí a přesto byli dostatečně uzemněni, abychom dobře fungovali i ve fyzickém světě. Nicméně Théka je rovněž úrovní zázračného tvoření a formování energie se záměrem manifestace, takže když je toto přizpůsobení provedeno, lze vytvářet zázraky snadněji.